Specyfika działania i zastosowanie szaf chłodniczych

Specyfika działania i zastosowanie szaf chłodniczych

Branża spożywcza wymaga zastosowania różnorodnych urządzeń, które mają na celu chłodzenie produktów wymagających przechowywania w niskich temperaturach powietrza. Do grupy tego rodzaju towarów spożywczych zaliczamy przede wszystkim mięso i nabiał. W tym celu najczęściej wykorzystywane są szafy chłodnicze.

Krótka charakterystyka szaf chłodniczych

Teoretycznie standardowa szafa chłodnicza to nic innego jak specyficzny rodzaj lodówki, jednak o nieco innym zastosowaniu. Urządzenie to jest wykorzystywane przede wszystkim przez sklepy, lokale gastronomiczne, cukiernie itp. Szafy umożliwiają przechowywanie dużej ilości produktów żywnościowych, które nie powinny być zamrożone, a jedynie schłodzone do optymalnej temperatury, zwykle średnio 2-8°C. W ten sposób produkty dłużej zachowują swoją świeżość, aromat i smak.

Szafy chłodnicze zaliczamy do grupy profesjonalnych sprzętów chłodniczych. Wyposażone są w agregat – zewnętrzny lub wewnętrzny – służący do obniżania temperatury wewnątrz urządzenia. Działanie takiej szafy jest więc podobne do standardowej chłodziarki, od której różni się jednak wielkością, kształtem i specyfiką wykonania.

Oprócz produktów spożywczych typu mięso czy nabiał, w szafach schładzane są również półprodukty i produkty gotowe do spożycia, czyli np. desery. W zależności od specyfiki zastosowania można więc wybrać model szafy chłodzącej z drzwiami pełnymi, np. lokalach gastronomicznych, lub przeszklonymi – w cukierniach, gdzie wymagane jest właściwe wyeksponowanie towarów. Wówczas szafy chłodnicze wykorzystywane są jako ważny element mebli ekspozycyjnych.

Jak działają szafy chłodnicze?

Urządzeń chłodzących jest obecnie wiele na rynku i mogą one pracować zgodnie z różnymi metodami chłodzenia. Najczęściej jednak spotykamy się z chłodziarkami sprężarkowymi. Działanie chłodziarek sprężarkowych opiera się na sprężarce, która stanowi główny element tego systemu. Sprężarka zasysa i spręża czynnik chłodniczy z parownika i następnie przekazuje go do skraplacza, gdzie dochodzi do jego skroplenia. W ten sposób czynnik chłodniczy pobiera ciepło pochodzące z produktów umieszczonych w chłodziarce, które następnie wydalane jest na zewnątrz urządzenia.

Przewiń do góry