Konserwatory do lodów – czyli, inaczej mówiąc, zamrażarki służące do przechowywania lodów wystawionych do bezpośredniej sprzedaży – to sprzęt pożyteczny i funkcjonalny, lecz wymagający przy tym odpowiedniego użytkowania i konserwacji. Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć, by korzystać ze swojej maszyny bezpiecznie i przez długi czas.
Konserwatory do lodów – warunki eksploatacji
Pamiętajmy, by przede wszystkim utrzymywać maszynę w dobrym stanie technicznym. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której jest ona załadowana towarem ponad dopuszczalne obciążenie uwzględnione w karcie technicznej. UWAGA – konserwator nie jest przeznaczony do długoterminowego przechowywania lodów. Dlatego każdego dnia po zakończeniu pracy należy go wyłączyć i opróżnić. Utrzymujmy konserwator w czystości, co jakiś czas myjąc go wodą z płynem do naczyń – oczywiście po uprzednim odłączeniu od prądu. Pamiętajmy też o odkurzaniu skraplacza w miarę potrzeby. O ile nasze urządzenie nie posiada wbudowanej wyparki, powinniśmy też regularnie usuwać wodę zbierającą się w pojemniku na skropliny.
Warunki bezpiecznego użytkowania konserwatora do lofów
Dystrybutory do lodów mogą być podłączane do prądu dopiero po uprzednim zamontowaniu specjalnego zabezpieczenia ochronnego przez uprawnionego elektryka. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie podłączać maszyny, używając przedłużaczy lub jakichkolwiek innych dodatkowych przewodów. Konserwator powinien też zawsze stać na wyrównanym podłożu – a w każdym razie nie może być przechylony pod kątem przekraczającym 45 stopni. Jeżeli jednak takie przechylenie nastąpiło, np. podczas transportu, należy uruchomić urządzenie dopiero po upływie godziny od ustawienia w odpowiedniej pozycji – dzięki temu olej zdąży na powrót spłynąć do sprężarki.
Pamiętajmy również, że nie wolno nam samodzielnie dokonywać napraw i konserwacji urządzenia, o ile nie posiadamy odpowiednich uprawnień. W razie wystąpienia jakichkolwiek usterek związanych z przebiciem prądu lub iskrami natychmiast odłączmy sprzęt od zasilania i skontaktujmy się z elektrykiem.