Krajalnice to urządzenia, które w dzisiejszych czasach są już czymś zupełnie normalnym. Kiedyś ich ręczne wersje były traktowane jak coś, co zastąpić ma nóż do chleba i właśnie do krojenia tego produktu były najczęściej wykorzystywane. Potem pojawiły się krajalnice elektryczne, które stanowiły już pewien przeskok technologiczny, który z wielkim impetem wszedł do naszych domów. Dzisiaj krajalnice stanowią wyposażenie nie tylko kuchni domowych, ale ich profesjonalne wersje są niezastąpionym elementem wyposażenia sklepów spożywczych, mięsnych czy innych miejsc związanych z przygotowywaniem posiłków. Dziś chcemy bliżej przyjrzeć się krajalnicy grawitacyjnej, czyli jednemu z popularniejszych rodzajów krajalnic. Jakie są zasady jej działania i gdzie szczególnie znajduje ona swoje zastosowanie? Sprawdźmy to!
Krajalnica – ciekawa historia niezwykłego urządzenia!
Krajalnica to urządzenie, które zostało skonstruowane głównie z myślą o krojeniu chleba. Jak to bywa w większości wypadków, konkretna potrzeba była matką także tego wynalazku. Zanim krajalnica została w ogóle skonstruowana, chleb można było kupić wyłącznie w formie całego bochenka. Jednak coraz bardziej popularne stawały się wtedy tostery, do których dało się włożyć jedynie kromki równo ukrojone i o podobnej grubości. Nie każdy jednak potrafił w taki sposób ukroić chleb. Zatem pojawiła się potrzeba stworzenia maszyny do krojenia chleba. Podjął się tego niemiecki emigrant Otto Frederick Rohwedder. Był jubilerem, który w wolnej chwili obmyślał wynalazki. W roku 1912 wpadł na pomysł stworzenia krajalnicy, opatentował go, sprzedał swoje zakłady jubilerskie i zainwestował wszystko w rozwój swojego wynalazku. Mimo przeciwności losu, między innymi pożaru, w którym spłonęła cała dokumentacja i prototyp krajalnicy, Rohwedder nie poddał się i w roku 1927 powrócił do projektu, który dodatkowo usprawnił. Dzięki temu pierwsza na świecie krajalnica została zainstalowana i uruchomiona przez firmę Chillicothe Baking Company w piekarni w Chillicothe, w stanie Missouri, w roku 1928. Pokrojone i gotowe do podawania kromki pojawiły się po raz pierwszy już w maju tego samego roku. W 1933 roku, czyli 5 lat później, już niemal 80% wszystkich bochenków chleba sprzedawanych w USA było krojonych! Tak powstało i weszło do użycia urządzenie, które dzisiaj ma wiele rodzajów i jest tak powszechne, że na nikim nie robi już wrażenia.
Rodzaje krajalnic obecnie
Dzisiaj krajalnica to już nie jedno urządzenie, ale wręcz cała gama urządzeń. Do tego, nie służą one jedynie do krojenia chleba, ale różnych produktów spożywczych, między innymi wędlin czy sera. Podstawowy ich podział to krajalnice do użytku domowego oraz krajalnice profesjonalne. Czym różnią się one od siebie? Przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane. Krajalnice domowe to urządzenia, których obudowa wykonana jest w większości wypadków z plastiku. Natomiast krajalnice profesjonalne są wykonane ze stopu aluminium, który zapewnia bezpieczny kontakt z żywnością oraz zapobiega wchłanianiu kwasów i soli w strukturę maszyny, czyli jest ona odporna na korozję. Bardziej oficjalnym podziałem krajalnic, szczególnie tych profesjonalnych, jest podział na krajalnice automatyczne, półautomatyczne oraz grawitacyjne.
Krajalnice automatyczne to naprawdę wyspecjalizowane urządzenia krojące, przeznaczone do profesjonalnego zastosowania. Już ich nazwa wskazuje, że urządzenia te działają w sposób zautomatyzowany. Oznacza to, że samodzielnie kroją żywność w plastry o odpowiedniej grubości, a następnie układają je w stosy. Można je nawet zaprogramować tak aby kroiły określoną ilość plastrów.
Krajalnice półautomatyczne charakteryzują się dużą precyzją oraz szybkością cięcia, chociaż wymagają obsługi większej niż ich automatyczne odpowiedniki. Sprawdzają się tam, gdzie kroi się dużo produktów, ale nie to jest głównym zadaniem.
Działanie krajalnic grawitacyjnych
Ostatni rodzaj krajalnic to nasi dzisiejsi bohaterowie, czyli krajalnice grawitacyjne. Są one najbardziej popularne z wielu względów. Między innymi są atrakcyjniejsze cenowo, a do tego ten rodzaj krajalnic obejmuje zarówno krajalnice profesjonalne, jak i te przeznaczone do użytku domowego. Co jednak kryje się pod nazwą krajalnica grawitacyjna? Nazwa ta w pewnym sensie oznacza zasadę działania tego rodzaju krajalnic, która to wykorzystuje zasadę grawitacji. Otóż podczas pracy z wykorzystaniem krajalnicy grawitacyjnej, dzięki zasadom tejże grawitacji, nie ma konieczności dociskania żywności do ostrza w procesie krojenia. Gwarantuje to przede wszystkim zdecydowanie większe bezpieczeństwo pracy, ale także powoduje, że do używania tego urządzenia nie potrzeba używać dużej siły. Takie działanie przekłada się też na fakt, że samo czyszczenie krajalnicy jest szybsze i łatwe, bo po prostu nie brudzi się ona zbyt mocno.