Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy mroźniczej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy mroźniczej?

Przechowanie produktów w obniżonej temperaturze jest sposobem na znaczne przedłużenie ich trwałości. W przypadku głębokiego mrożenia i konieczności utrzymania kilkunastu stopni poniżej zera najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wybór odpowiedniej szafy mroźniczej. Przyjrzyjmy się temu, jakie artykuły można w nich przechowywać i jakie kryteria powinna ona spełniać.

Kiedy warto zdecydować się na szafę mroźniczą?

Szafa mroźnicza to idealna metoda przechowywania produktów głęboko mrożonych. Będzie się sprawdzać w przypadku mięsa czerwonego i podrobów. Można w niej przechowywać również drób czy ryby lub owoce morza. Przyda się także, jeśli chodzi o półprodukty i dania gotowe. Szafy są też niezastąpione, gdy w grę wchodzą ciasta oraz produkty piekarnicze przeznaczone do szybkiego wypieku.

Korzystanie z szafy mroźniczej jest w wielu przypadkach bardziej efektywne niż przeznaczenie oddzielnego pomieszczenia na budowę komory chłodniczej. Będzie tak z uwagi na niższy koszt takiej inwestycji, łatwiejsze dopasowanie pojemności oraz wygodniejsze użytkowanie. Otwieranie szafy oznacza też mniejsze straty energii niż wchodzenie do komory.

Podstawowe parametry szafy mroźniczej

Szafę mroźniczą można łatwo dostosować do swoich potrzeb, wybierając urządzenie o odpowiednich parametrach użytkowych. Podstawową kwestią jest pojemność użytkowa szafy oraz zakres temperatur, jakie może utrzymywać. Z pojemnością wiąże się też ilość drzwi i kierunek ich otwierania oraz wymiary zewnętrzne, zwłaszcza szerokość i głębokości. Dla wygodnego użytkowania znaczenie ma możliwość regulowania położenia półek, a także ich maksymalne obciążenie. Liczyć się będzie ich rodzaj – w zależności od sytuacji lepiej mogą się sprawdzać półki siatkowe lub pełne. Równie istotne będzie łatwe sterowanie ustawieniami oraz panel pokazujący temperaturę. Cennym dodatkiem okaże się system podgrzewania uszczelek, zapobiegający przymarzaniu drzwi oraz ich automatycznego domykania. Pożądane jest też samoczynne usuwanie powstających skroplin oraz układ odszraniania.

Przewiń do góry