Wyposażenie sklepu to ważny element wpływający na jego funkcjonowanie. Odpowiednio dobrane może znacznie podnieść atrakcyjność sprzedawanych towarów i ułatwić klientom ich wybór, a także pomóc obsłudze we właściwym eksponowaniu produktów oraz rozmieszczaniu ich we właściwych miejscach. Szczególnie istotny jest rodzaj wykorzystanych mebli sklepowych. Przekonajmy się, jak ich cecha okaże się kluczowa i dlaczego.
Dlaczego meble sklepowe powinny być uniwersalne?
Meble sklepowe muszą pozwolić na odpowiednie rozłożenie towaru, tak, by potencjalni klienci mogli łatwo zapoznać się z ofertą oraz wybrać produkty, które im odpowiadają. Każda placówka handlowa ma jednak swoją specyfikę, a dostępny asortyment bywa dość szeroki, niezależnie od obsługiwanej branży. Jednym z bardziej istotnych czynników, którymi powinno się charakteryzować używane wyposażenie, będzie więc możliwie duża uniwersalność. Meble ułatwiające dostosowanie swojej konstrukcji i wymiarów, a w pewnym zakresie także wyglądu do zmieniających się potrzeb okażą się o wiele lepszym wyborem niże te, które nie oferują tak dużej wszechstronności, a ich zakup będzie bardziej opłacalny. Znaczenie ma także budowa, dzięki której możliwa będzie prosta i szybka zmiana sposobu aranżacji przestrzeni.
Jakie możliwości będą najistotniejsze?
Możliwość dopasowania mebli do potrzeb może obejmować różne elementy w zależności od ich rodzaju. Do najcenniejszych i cieszących się największym uznaniem opcji należy regulacja wysokości półek oraz ich ilości. Dzięki elastyczności w tym zakresie nie będzie problemów ani z eksponowaniem towarów o większych rozmiarach, ani stratą miejsca, jeżeli przestrzeń regału nie zostanie dobrze zagospodarowana. Liczyć się będzie także możliwość organizacji półek np. przez stosowanie przegród, rozmaitych ograniczników i rantów zmniejszających ryzyko przypadkowego strącenia produktów. Pożądane jest też zwykle zapewnienie łatwej zmiany ustawienia, tworzenia różnych ciągów, eksponowania materiałów promocyjno-reklamowych lub zainstalowania podświetlenia.