Jak odpowiednio przechowywać mrożonki w sklepach?

Jak odpowiednio przechowywać mrożonki w sklepach?

Produkty spożywcze w zależności od rodzaju wymagają zapewnienia różnych warunków przechowywania czy to w punktach usługowych, czy w gastronomii. Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków termicznych sprzedawanym w sklepach mrożonkom. Nie raz zapewne zastanawialiście się, czy artykuły mrożone, które kupujemy, są przechowywane we właściwy sposób?. Zobaczmy, jak zatem powinny być przechowywane mrożonki w sklepach?

Jak długo można przechowywać żywność mrożoną?

W zależności od rodzaju przechowywanego produktu zaleca się różny okres przechowywania towarów, zwłaszcza jeśli mowa jest o przechowywaniu długoterminowym. Według obowiązujących przepisów maksymalna temperatura długookresowego przechowywania produktów żywnościowych wynosi – 18°C. Mrożonki dzielą się na grupy o ograniczonej, średniej i dużej trwałości. We wspomnianej temperaturze można przechowywać produkty odpowiednio 6-9, 9-12 oraz 11-15 miesięcy. Okres ten nazywany jest w branży okresem zachowania dobrej jakości HQL. Okres HQL jest tym dłuższy, im wyższa jest jakość wyjściowa produktu i niższa temperatura przechowywania. Dla przykładu dla warzyw, owoców, kurcząt i wołowiny okres przechowywania w temperaturze -30ºC wynosi 2 lata, dla wieprzowiny 17 miesięcy, a już dla ryb tłustych i chudych odpowiednio 6 i 9 miesięcy.

Istnieją chłodnie i lodówki, które pozwalają na przechowywanie produktów żywnościowych w temperaturze – 20ºC. W tym zakresie produkty żywnościowe mogą być przechowywane ze znacznie krótszym czasie:

  • 7 miesięcy dla szpinaku,
  • 14 miesięcy dla groszku i truskawki,
  • 20 miesięcy dla malin,
  • 8 miesięcy dla kurcząt,
  • 12 miesięcy dla wołowiny,
  • 7 miesięcy dla wieprzowiny,
  • 2,5 miesiąca dla ryb tłustych,
  • 4 miesiące dla ryb chudych.

W przypadku urządzeń zapewniających temperaturę przechowywania – 10ºC czas ten się skraca się jeszcze bardziej i wynosi 1-3 miesiące w zależności od produktu (3 miesiące kurczęta i wołowina).

O czym trzeba pamiętać, planując rozłożenie mrożonek w sklepie?

Istnieją grupy produktów, które prawnie dopuszcza się do łącznego przechowywania mrożonek w zakresie od -22ºC do -18ºC, z wyjątkiem ryb, dziczyzny w skórze oraz warzyw i owoców. Te bowiem produkty muszą być przechowywane w temperaturze poniżej -25ºC.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto planując wyposażenie sklepu, wziąć pod uwagę poza parametrami technicznymi, jakie zapewniają lady chłodnicze zwrócić uwagę na ich wielkość i rodzaj „szafy chłodniczej”. Istnieją bowiem dwa podstawowe rodzaje mebli chłodniczych w postaci lad i regałów chłodniczych. Lady chłodnicze to te, z których towar podaje sprzedawca, oraz regały chłodnicze samoobsługowe. Do przechowywania produktów w niższych temperaturach służą kolei pojemne zamrażarki z przeszkloną pokrywą, czyli witryny mroźnicze o pojemności nawet do 1600 l. Do sklepów o małej powierzchni użytkowej poleca się tzw. szafy dwutemperaturowe. To wielkogabarytowe urządzenia chłodnicze o pojemności maksymalnej do 2×700 L, które w zależności od modelu mogą być wyposażone w dwie komory odpowiednio obie chłodnicze, lub jedną chłodniczą i jedną mroźniczą. Komory chłodnicze umożliwiają przechowywanie produktów spożywczych w temperaturze w zakresie od 0°C do +10°C, a mroźnicze od -18°C do -20°C.

Przewiń do góry