Kto z nas nie pamięta tradycyjnych sklepów mięsnych, z ich ogromnymi maszynami do krojenia? Czasy jednak zmieniły się, a postęp nastąpił także w branży gastronomicznej. Współczesne krajalnice do wędlin to zgrabne, estetyczne maszyny, mogące kroić wędliny szybko, sprawnie i z zachowaniem wymogów sanitarnych.
Krajalnica idealna
Powierzchnia krajalnicy do wędlin, która bezpośrednio styka się z mięsem, czyli:
- stół podawczy
- nóż krojący
- pokrywa noża
- płyta oporowa
- prowadnica plastra
wykonane są z materiałów nierdzewnych.
Z kolei odlewy i osłony aluminiowe są dodatkowo anodowane.
W każdym tego typu urządzeniu nad ostrzem noża znajduje się ostrzarka. Sam nóż do krojenia napędzany jest silnikiem za pomocą przekładni ślimakowej, dzięki czemu cały proces odbywa się metodą grawitacyjną.
Dodatkowo napęd silnika krajalnicy sterowany jest przyciskami start i stop, dzięki czemu nie istnieje możliwość samoczynnego włączenia się urządzenia. W ten sposób korzystanie z niego staje się całkowicie bezpieczne. Bezpieczeństwu służy także specjalna blokada, umożliwiająca zdjęcie stołu podawczego wyłącznie w odpowiednim położeniu pokrętła regulacji grubości plastra.
Nie musimy także obawiać się skaleczenia, dzięki specjalnej osłonie, chroniącej ostrze noża. Aby urządzenie działało efektywnie należy pamiętać o okresowym ostrzeniu noża krojącego. Wykorzystać powinniśmy do tego ostrzarkę, przymocowaną na stałe do krajalnicy.
Czyszczenie krajalnicy
To, że krajalnica do wędlin musi spełniać określone standardy to jedno; równie ważna jest jej konserwacja oraz czyszczenie.
I tak każdorazowo po zakończeniu pracy powinniśmy dokładnie wyczyścić ją z resztek żywności oraz ewentualnego tłuszczu. Każdy element: pokrywa noża, stół podawczy, prowadnica plastra czy stół roboczy trzeba oczyścić bardzo dokładnie i starannie. Ułatwi to fakt, że wszystkie te elementy są łatwo demontowalne, a ich ponowne zainstalowanie nie nastręcza zbyt wielu problemów.